Festivalul Olimpic al Tineretului European a ales ca şi gazdă în acest an oraşul Braşov din ţara noastră. Pregătirile pentru acest regal olimpic al jocurilor de iarnă au început încă din 2010 în România, primarul Braşovului promiţând încă de atunci investiţii de peste 30 milioane de euro pentru realizarea şi desfăşurarea în cele mai bune condiţii a acestui eveniment.

Brasov--Torta-olimpica--aprinsa-de-Uca-Marinescu

Torţa olimpică a ajuns la Braşov încă din 03..02.2013 şi a fost aprinsă în cadrul unei impresionante festivităţi cu prezenţa oficialilor CIO, a preşedintelui Traian Băsescu, a premierului Victor Ponta şi a numeroşi sportivi din ţară su oameni de afaceri români.

Torta-olimpica-FOTE-2013-a-ajuns-la-Brasov

Devenită peste noapte capitala sporturilor de iarnă , Braşovul ni se dezvăluie acum în adevărata sa splendoare atât prin împrejurimile pitoreşti , cât şi prin impozantele monumente orăşeneşti.

559603-rkx6247(1)

În cadrul acestei competiţii sportive vor participa peste 900 de sportivi şi 600 de delegaţi din 49 de ţări , iar probele nu sunt puţine deloc: schi fond, snowboard, biatlon, sărituri cu schiurile, hochei pe gheaţă, schi alpin. Investiţiile pentru acest eveniment se declară a fi situate între 30-60 milioane de euro.

brasovul-capitala-sporturilor-de-iarna-festivalul-olimpic-al-tineretului-european-a-luat-oficial-startul-193751

Programul FOTE este următorul:

Luni, 18 februarie 10:00 – 11:30 SCHI FOND – 7,5 km Tehnică liberă (f) 10:00 – 11:30 SCHI ALPIN – Slalom uriaş (f), Runda 1 10:00 – 14:00 SHORT TRACK – 500 m (f), 500 m (b), 3 000 m semifinale ştafetă mixtă 11:30 – 14:00 SĂRITURI CU SCHIURILE – Individual (b) HS 100 11:30 – 13:00 SCHI FOND – 10.00 km Tehnică liberă (b) 13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom uriaş (f) – runda 2 16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci Rusia – Elveţia 20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci Finlanda – Cehia

Marţi, 19 februarie 10:00 – 11: 30 SCHI ALPIN – Slalom uriaş (b) – Runda 1 10:00 – 11:30 BIATLON – Individual 10 km (f) 10:00 – 11:30 SCHI FOND – 5 km CT (f) 10:00 – 14:00 SHORT TRACK – 1.000m (f), 1.000 m (b), 3.000 m finala ştafetă mixtă 10:30 – 13:30 SNOWBOARD – Calificări SBX 11:00 – 13:30 SĂRITURI CU SCHIURILE – Individual (f) HS 71 11:30 – 13:00 SCHI FOND – 7,5 km CT (b) 13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom uriaş (b) – Runda 2 13:00 – 14:30 BIATLON – Individual 12,5 km (b) 14:00 – 15:30 SNOWBOARD – Finale SBX 16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci Elveţia – Letonia 20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci România – Finlanda Miercuri, 20 februarie 10:00 – 11:30 SCHI ALPIN – Slalom (f) – Runda 1 10:30 – 13:00 SĂRITURI CU SCHIURILE – Competiţia de băieţi HS 100 13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom (f) – runda 2 14:00 – 17:30 PATINAJ ARTISTIC – Program scurt (f) 16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci Letonia – Rusia 18:00 – 21:00 PATINAJ ARTISTIC – Program scurt (b) 20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci Cehia – România

Joi, 21 februarie 09:45 – 13:00 SNOWBOARD – Calificări PGS 10:00 – 11:30 SCHI ALPIN – Slalom (b) – Runda 1 10:00 – 11:30 BIATLON – Sprint 6 km (f) 10:00 – 10:35 SCHI FOND – Calificări Sprint FT (f) 10:45 – 11:30 SCHI FOND – Calificări Sprint FT (b) 11:30 – 14:00 SĂRITURI CU SCHIURILE – Competiţia pe echipe (f) HS 71 12:30 – 17:00 PATINAJ ARTISTIC – Program liber (f) 12:30 – 14:30 SCHI FOND – Finala Sprint FT (f) Ă (b) 13:00 – 14:30 BIATLON – Sprint 7,5 km (b) 13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom (b) – Runda 2 13:30 – 15:30 SNOWBOARD  – Finala PGS 16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci pentru locul 5 Grupa A3 – Grupa B3 20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Meci pentru locul 3 Grupa A2 – Grupa B2

Vineri, 22 februarie 08:00 – 17:00 SCHI ALPIN – Concurs pe echipe mixt – paralel 10:00 – 12:00 BIATLON – Ştafetă mixtă 2×6 km (f) Ă 2×7,5 km (b) 10:00 – 12:00 SCHI FOND – Ştafetă mixtă 4×5 km 10:00 – 14:00 PATINAJ ARTISTIC – Program liber (b) 11:30 – 14:00 SĂRITURI CU SCHIURILE – Competiţia de echipe mixte HS 71 14:30 – 17:00 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Finală 17:00 – 18:00 HOCHEI PE GHEAŢĂ – Ceremonia de decernare a medaliilor 19:30 – 21:00 CEREMONIA DE ÎNCHIDERE

Competiţia va fi televizată de TVR şi Digi Sport.

D8eLbJJJfkD_1L

Rezultatele de azi sunt relativ modeste pentru lotul României cu excepţia argintului obţinut de către Emil Imre la proba de short track 500 m.  

559506-harta-fote

Advertisements