Miercuri seară, 15.05.2013, a avut loc Finala Europa League 2013 pe Amsterdam Arena. Finalistele din acest an au fost : Chelsea Londra şi Benfica Lisabona. Gala dedicată partidei a destins spectatorii şi telespectatorii.

5687382-afp-mediafax-foto-franck-fife

Prima partidă a aparţinut Benficăi Lisabona care şi-a creat mai multe ocazii de gol , dar nu a reuşit să finalizeze. La finalul primei reprize scorul era acelaşi: 0-0.

Soccer - UEFA Europa League Final - Benfica v Chelsea - Amsterdam Arena

În a doua repriză partida s-a echilibrat , Chelsea demonstrând mai multă dorinţă pentru victorie. După mai multe ocazii de ambele părţi , Torres angajat cu o pasă din afara terenului a intrat impetuos în careul advers , a triblat portarul şi din lateralul porţii a plasat mingea în plasă pentru 1-0 (min. 60).

Portugal Champions League Soccer

Îngrijorată Benfica a luat atitudine şi în urma unei incursiuni în careul lui Chelsea au obţinut un penalty transformat de către Cardoso. Scorul devenea 1-1 (min. 68).

1bfb0200-2006-46f9-aaa9-a19dd4ac9ded-460x276

Spre sfârşitul partidei se credea că se va ajunge la prelungiri , dar la ultimul atac al lui Chelsea dintr-o lovitură de colţ , jucătorul Ivanovici a reuşit printr-o lovitură de cap plasată să marcheze (min. 90+2) . La 2-1 în chiar ultima fază a jocului acelaşi Cardoso nu a mai reuşit să întroducă mingea în poartă din 5 m şi din faţa portarului P. Cech.

648a09d7-4b98-4794-a754-c0c4fc6a3180-460x276

Scorul final de 2-1 a desemnat câştigătoarea finalei: Chelsea Londra care astfel devine singura echipă din istorie care are câştigate atât Cupa Europa League , cât şi Cupa Ligii Campionilor.

d2c0deee-6ed7-4e72-8fe6-6475de4e8f0f-620x372